Korzyści i Trudności
w Nauczaniu Zdalnym

(5 minut czytania)

Artur Rączka, co-founder Poza Schematem

Korzyści i trudności w nauczaniu zdalnym

E-learning stał się realną alternatywą dla klasycznej edukacji, a w wielu sytuacjach jedyną dostępną opcją. Ta droga ma swoje niepodważalne plusy, ale wiąże się również z wieloma wyzwaniami. W tym tekście postaram się obiektywnie przedstawić na co możesz zwrócić uwagę, stojąc przed wyborem zapisania się na kurs online.

→ Nasze kursy projektowania CAD

Zaznaczę tylko, że w pewnych punktach nie będę odnosił się do zdalnego nauczania w formie samych wykładów online albo samych kursów wideo.
W zamyśle będę miał tryb nauki zdalnej w formie hybrydowej. Czyli połączenie kursów wideo-online z aktywnym wsparciem online od instruktora.

 

Korzyści zdalnego nauczania

1. Elastyczność i niezależność

Największą zaletą zdalnych szkoleń jest niewątpliwie dostosowanie kursu do siebie, a nie siebie do kursu. Uczysz się w porach, które pasują do Twojego trybu życia. Nie musisz podporządkowywać swoich wyjazdów i innych aktywności, żeby w konkretny weekend odbyć szkolenie. Okaże się również, że regularnie przeznaczając kilka godzin w tygodniu na naukę zapamiętasz więcej, niż pamiętałbyś po 2 tygodniach od kursu weekendowego. Dodatkowo nie wpłynie na Ciebie tempo innych uczestników.

2. Wygoda i oszczędność czasu

Możliwość nauki w dogodnym momencie z kawą lub herbatą we własnym kubku to prawdziwy przywilej. Dodajmy do tego własne biurko i wygodny fotel. Albo kanapa – co wolisz. Nie straszny Ci śnieg i deszcz, korki na mieście i tłumy w komunikacji. Mnie aż wzdryga na samą myśl. A z drugiej strony gdy wiosną zaczyna się lepsza pogoda też masz wybór. Weekend nad jeziorem, czy przed komputerem? Sam zdecydujesz co Ci bardziej odpowiada.

3. Szybki i szeroki dostęp do wiedzy

Wiedza w Internecie dostępna jest od ręki, w każdym momencie. Wystarczy podjąć decyzję czego chcesz się uczyć i wybrać najbardziej korzystny kurs. Ogranicza Cię jedynie to, że niektóre dziedziny możesz zgłębić jedynie w teorii. Na szczęście umiejętności komputerowych (w tym projektowania CAD) możesz uczyć się praktycznie bez żadnych barier przez Internet.

4. Wielokrotna użyteczność materiałów

To ogromna przewaga kursów z materiałami wideo nad zajęciami stacjonarnymi i wykładami online. Filmy możesz wielokrotnie odtwarzać i wracać do tego co zapomniałeś po 3 albo 10 miesiącach. Namiastką tego przy innych formach jest korzystanie z własnych notatek lub skryptu do zajęć, albo nagrania wykładów. Ale nic tak naprawdę nie dorówna odpowiednio zaprojektowanemu i nagranemu materiałowi wideo. A dodatkowo kursy online zwykle przechodzą coroczne aktualizacje i ulepszenia.

5. Bezpieczeństwo

Czynnik, na który warto zwrócić uwagę. W czasie pandemii zostając w domu ograniczysz bliskie kontakty z przypadkowymi ludźmi. To potencjalnie ochroni Ciebie i Twoją rodzinę/znajomych przed zakażeniem koronawirusem, albo przynajmniej przymusową kwarantanną.

Trudności zdalnej edukacji

1. Brak bezpośredniego kontaktu z instruktorem

To jedna z głównych różnic między kursami zdalnymi a stacjonarnymi. Śmiało mógłbym nadać temu etykietę “wielki minus kursów online”. Ale tego nie zrobię. Choć instruktor nie przejmie sterowania nad Twoją myszką i komputerem, to może Ci pomóc na wiele innych sposobów. Przede wszystkim klasycznym e-mailem. Kurs wideo robisz w samemu wyznaczonym czasie, a jak napotkasz problem to wysyłasz instruktorowi zrzut ekranu z opisem problemu. Musisz chwilę poczekać, ale z drugiej strony sam nie czekasz gdy instruktor pomaga komuś innemu, prawda?

Instruktor równie chętnie odpowie na Twoje pytanie jeśli zadasz je podczas webinaru albo w kursowej grupie. Ale pamiętaj, że to nie te czasy, żeby zbierać “punkty za aktywność”. W kursie bierzesz udział z własnej woli, a instruktor ma czas właśnie na to, żeby w razie potrzeby Ci pomagać. Jeśli z tego nie skorzystasz, to tylko Twoja strata.

2. Własny sprzęt i dostęp do Internetu

Twój komputer musi spełnić minimalne wymagania sprzętowe, aby dźwignąć program do grafiki 3D. Ale to jest konieczne nie tylko, żeby zrobić kurs. Jeśli chcesz zostać profesjonalnym projektantem (albo już nim jesteś), to tak czy siak potrzebujesz mocnego sprzętu. Ucząc się i pracując z domu masz ten przywilej, że wystarczy Ci komputer stacjonarny. Laptop o podobnych parametrach potrafi być średnio o 2000 zł droższy.

Dostęp do Internetu to oczywista sprawa – musisz go mieć. O ile udział w wielogodzinnej sesji online może okazać się technologiczną katastrofą, o tyle materiał wideo prędzej czy później załaduje Ci się nawet przy słabszym łączu internetowym.

3. Ograniczenia w interakcjach z innymi uczestnikami

Nie szturchniesz kolegi łokciem, nie pogadasz z koleżanką w czasie przerwy. Tego po prostu nie będzie. Możesz natomiast wejść w interakcje z innymi udzielając się na grupie albo w trakcie webinariów.

Sporo osób uczestniczy w kursach stacjonarnych ze znajomymi. Ale w kursie online możesz zrobić to samo. A nawet może okazać się dodatkowym czynnikiem motywującym gdy ustalicie, że co tydzień w poniedziałek od 18:00 do 20:00 łapiecie się na Zoomie i wspólnie pracujecie nad kursem lub projektem.

To też dobry moment, żeby przypomnieć, że człowiek jest istotą społeczną. Wszyscy potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi dla zachowania zdrowia psychicznego. Dlatego pomimo pandemii pielęgnuj i podtrzymuj wartościowe relacje z liczącymi się dla Ciebie ludźmi. Oni tego też potrzebują.

4. Samodyscyplina

Znasz to uczucie kiedy pomimo założonego planu i początkowo silnej motywacji jednak odpuszczasz kolejny trening? Jeśli tak to nie miej do siebie pretensji. Prawie każdy człowiek zna to uczucie.

Aby realizować długoterminowe cele, jak zdrowa sylwetka czy nauka obszernego materiału, potrzebna jest systematyczność. Umiejętność budowania i utrzymania tej systematyczności można nazwać samodyscypliną. Ale to tak naprawdę nie jest pojedyncza ludzka cecha. I nie jest też tak, że samodyscyplinę się ma, albo się jej nie ma. Każdy może, a nawet powinien ją w sobie wykształcić.

Czy samodyscyplina jest potrzebna w kursach online? Z pewnością! Ale pokuszę się nawet o stwierdzenie, że samodzielna nauka jest świetnym poligonem do prób i testów w kształtowaniu w sobie wytrwałości i konstruktywnych nawyków, które składają się na samodyscyplinę. O tym jak samodzielnie się zdyscyplinować i nie cierpieć przy tym katuszy opowiadam w artykule o budowaniu samodyscypliny.

5. Głębokie skupienie

Dyscyplina to jeszcze nie wszystko. Dopóki rozpraszają Cię bodźce ze świata zewnętrznego nie uda Ci się w pełni skupić. A potrzebujesz stanu głębokiego skupienia, aby naprawdę poczuć to co robisz. W przypadku kursów – efektywnie przyswajać wiedzę i umiejętności, ze zrozumieniem i zapamiętaniem. Dlatego warto wyłączyć social media, włączyć tryb samolotowy w telefonie i poprosić rodzinę o 2 godziny ciszy i spokoju. To Ci realnie pomoże zrobić postęp w materiale kursu i dodatkowo poczuć satysfakcję z wykonanego zadania. A nie ma nic lepszego niż pracować nad czymś z przyjemnością i szybkimi efektami!

To pierwszy tekst, który pojawił się na stronie Kursów Poza Schematem.
Niebawem powstaną nowe, bądźcie czujni!